займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > ZORBALIĞA KARŞI DURMALIYIZ

ZORBALIĞA KARŞI DURMALIYIZ

Ocak 4th, 2019

Siber zorbalık, son yıllarda gündemde olan önemli bir konu olan mobil cihazlar, anlık mesajlaşma servisleri, mailler, sohbet odaları veya sosyal paylaşım ağları üzerinden, birini rahatsız etmek amacıyla yapılan eylemlerin bütünüdür.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk Akça, Siber Zorbalık konusuna ilişkin konuşmak üzere bugün (04.01.2019) Gizem Uçar ve Furkan Balakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

“Teknoloji’nin Gelişmesi İle Dijital Ortama Taşındı”

Bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla bir kişi ya da gruba tehdit içeren mesajlar gönderilmesi ve bunun düzenli olarak tekrarlanmasının siber zorbalık olarak adlandırıldığını belirten Prof. Dr. Akça, “Teknolojilerinden önce okul ortamında yüz yüze dediğimiz bir kavram vardı akran zorbalığı biraz daha güçlü popüler olan öğrenciler kendilerinden daha zayıf sessiz ve özgüveni az olan çocuklar üzerinde bir zorbalık uygularlardı. Şimdi teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu zorbalığın dijital ortama taşınmış oldu. Tabi ki siber zorbalık geleneksel akran zorbalığından biraz farklı çünkü dijital ortamda yüz yüze ilişkilerdeki kadar güçlü ve popüler olmak zorunda değilsinizdir. Fakat son zamanlarda sosyal hayatta daha içine kapanık olan bireylerin dijital ortamda daha özgüvenli ve zorbalığa daha meyilli olduğunu ve oranların giderek yükseldiğini görüyoruz.” dedi.

“Ebeveynler Gözetim Sağlamalı”

Çocukları bu durumdan korumak için ebeveynler önemli işler düştüğünü belirten Prof. Dr. Akça, “Aileler çocukların internet ortamında gözetimlerini sağlamaları gerekiyor. İnternetlerinin kablosunu çekip kapatmak bir çözüm değil çünkü çocuk yine bir imkanını bulup ortama erişebilir. Bunun yerine riskleri çocuğa anlatmak özel alan ve kamusal alan konusunda bilgilendirip güçlü şifreler koymak gereklidir. Özellikle çocuklar için nedensellik çok önemlidir. Bu sebeple nedenini net olarak açıklayıp onları ikna etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“Siber Zorba Olma Farkına Var”

Prof. Dr. Emel Baştürk Akça, konu ile farkındalık arttırmak amaçlı TÜBİTAK Destekli gerçekleştirdikleri projelerinden de bahsederek, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“ ‘Siber Zorba Olma Farkına Var’ sloganı ile bir teknoloji firması ortaklığında kampanya başlattık. Bu kampanya çerçevesinde bilgi iletişim teknolojileri desteği ile eğitimler verdik ve şuan da okul bazlı eğitimler düzenlemeye de devam ediyoruz. Her okulun aslında bu konuyla ilgili bir çalışma olmalı bu sebeple öğrenci, eğitimci ve ebeveynler ile bilgilendirme seminerleri düzenlemeyi planladık. Amacımız hayatımızın her ortamında zorbalığa maruz kalan insanın yanında olmak ve yanlış davranan insanın da karşısında duracak cesareti göstermek.”

Haber: Ebru Yalçınsoy (Radyo K.İ.)

RADYOKİ