займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > Yrd. Doç. Dr. Hasan Kolcu Radyo K.İ.’ye Konuştu

Yrd. Doç. Dr. Hasan Kolcu Radyo K.İ.’ye Konuştu

Mart 22nd, 2016

hasan_kolcuKocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonunda ’’40 Yıllık Bir Öğretmenin Anıları’’ adlı bir etkinlik düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Türk Dili Bölümü tarafından düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Kocaeli Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Kolcu Radyo K.İ. Muhabiri Ahmet Esat Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Türkiye’deki eğitim sistemini değerlendirerek başlayan Kolcu, ‘’Eğitim öncelikle bir kurumdur. Bu kurumların bir geleneği ve sürekliliği olmak zorunda. Eğer eğitimde devamlılık olmazsa eğitim gören her yeni kuşak farklı bilgilerle, eğitim yöntemleriyle donatılır. Dolayısıyla eğitim verildiği o ülkede milli birlik ve beraberlik oluşması da imkansız olur’’ dedi.

Türkiye’deki eğitim sisteminde oluşan sorunların çözümü hakkında konuşan Hasan Kolcu, eğitimin geleceği inşa etmek için var olduğunu belirterek, Türkiye’deki eğitim sisteminde kopukluk olduğunu ve sürekliliğin hala oluşturulamadığını ifade etti. Kolcu, Türk eğitim sistemindeki bu kopukluk giderildiği zaman, eğitim sisteminin rayına oturacağını da belirtti.

Hasan Kolcu, öğretmenin eğitim sisteminin en önemli parçası olduğunu söyleyerek, ‘’Her şeyden önce öğretmeni yetiştirmek lazım. Öğretmen yetiştiren kurumlar oluşturmak lazım. Maalesef Türkiye’de bugün öğretmen yetiştiren kurumlar eskisi gibi işlemiyor. Örneğin; öğretmen liseleri, geçmişten beri var olan kurumlar fakat şimdi eskisi gibi işlemiyor’’ ifadelerini kullandı. Öğretmen yetiştiren kurumların tekrardan eğitim sistemine dahil edilmesi gerektiğini kaydeden Kolcu, bu gelişmenin Türk eğitim sistemine büyük katkısının olacağını aktardı.

İdeal öğretmen kavramını anlatan Hasan Kolcu, ‘’İdeal öğretmen alanının bütün bilgilerine sahip olan ve toplumun değerleri ile kendini donatmış olan öğretmendir. Öğretmen kendi sahip olduğu bilgileri ve toplumun değerlerini öğrencilerine aktarmalıdır’’ dedi.

Öğretmen adaylarına tavsiyelerde de bulunan Yrd. Doç. Dr. Hasan Kolcu, öğretmen adaylarının kendilerini çok iyi yetiştirmesi ve dallarını bilgileri ile donatmaları gerektiğini söyledi. Öğretmen adaylarının sınıfta otoritelerini bilgi birikimleri ile kurabileceğini belirten Kolcu, kendilerini öğrencilere bilgileri ile kabul ettirmeleri gerektiğini ifade etti.

 

RADYOKİ