займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > YAŞAM İLE BAĞDAŞMAYAN BOZUKLUK: ANENSEFALİ

YAŞAM İLE BAĞDAŞMAYAN BOZUKLUK: ANENSEFALİ

Ocak 2nd, 2019

 

Anensefali, anne karnındaki bebeğin beyninin ana bölümünün doğumsal olarak yokluğu ile karakterize, ağır bir santral sinir sistemi bozukluğudur. Anensefali yaşamla bağdaşmayan ciddi bir doğumsal sorundur.

 

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Resmiye Özdilek, Anensefali hastalığı ile ilgili konuşmak üzere bugün (02.01.2019) Melis Nur Dalar ve Furkan Balakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ a konuk oldu.
Resmiye Özdilek Anensefali hastalığının gebelikte anneye yaşattığı sorunlardan bahsederek, “Annede gebelikte, doğum ve doğum sonrasında ruhsal ve bedensel travma oluşturabilir. Bebek için hemen hemen her zaman ölümcül bir sonuç olduğundan eğer anensefali tanısı gebeliğin 24. haftasından önce konursa gebeliğin sonlandırılması seçeneği aileye sunulmalıdır. Bebeğin anne karnında içinde olduğu su miktarı bu gebeliklerde çok fazla olabildiğinden doğumların zamanından erken olması sıkça görülür. Doğumda yerleşme zorlukları doğum sonrası annede kanamayı arttırabilir. Bebeğin eşinin doğumdan önce ayrılması görülebilir.” dedi.

“Gebeliğin 4. Haftasında Ortaya Çıkıyor.”

Anensefali’nin belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Özdilek, “Anensefalili bebek gebelik sürecinde yapılan ultrason görüntülemesi sırasında gözlemlenmek ya da doğum sırasında birebir bebek dünyaya geldiğinde görülmektedir. Anensefalili bebekte kafatasının bir kısmının ya da tamamının olmamasına, beyin dokusunun bir kısmı veya tamamının olmamasına, körlük, sağırlık, yüz şeklinde anormallik ve eşlik eden diğer bozukluklara rastlanır. Anensefali, gebeliğin 21-28. gününde yani 4. Haftada nöral tüpün kapanmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Anensefali, Bebek İçin Her Zaman Ölümcüldür”

Dr. Resmiye Özdilek, günümüzde 14. haftadan sonra yapılan ultrasonografi ile anensefali olgularının neredeyse hepsinin saptanmasının mümkün olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Anensefali tüm doğumların binde 3’ünde görülmektedir. Anensefali, bebek için her zaman ölümcüldür. Ancak ölüm anne karnında olabildiği gibi doğum sonrasında da olabilir. Vakaların %5’i birkaç gün veya birkaç hafta yaşayabilirler. Anensefali’nin tekrarlama riski %2-5 arasında olarak bildirilmiştir. Nöral tüp defektleri kız bebeklerde daha fazla görülmektedir ancak bunun nedenleri hala belirsizliğini koruyor. “

Haber: Elif Ünlü (Radyo K.İ.)

Fotoğraf: Arslan TEPEBAŞI

RADYOKİ