Native Flashradio V3
Radyo Kİ > Haberler > Uzm. Orkun Çilen ve Ümmühan Çelik Radyo K.İ.’ye Konuştu

Uzm. Orkun Çilen ve Ümmühan Çelik Radyo K.İ.’ye Konuştu

Mart 29th, 2016

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda bugün “Çalışan Güvenliği Genelgesi, Renkli Kod Kullanımı, Güvenlik Raporlama Sistemleri ve Gösterge Yönetimi, Mavi Kod Gösterge Sonuçları” adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Kalite Yönetim Birimi Direktörü Uzm. Orkun Çilen ve Kalite Yönetim Birim Sorumlusu Ümmühan Çelik katıldı. Etkinlik sonrası Uzm. Orkun Çilen ve Ümmühan Çelik Radyo K.İ. Muhabiri Veysel Arnus’a açıklamalarda bulundu.

5Ümmühan Çelik, Sağlık Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya giren Güvenlik Raporlama Sistemi’nin amacının hastane içerisinde güvenliği tehdit eden olayların bildirimini sağlamak olduğunu ifade ederken bu bildirimlerin kalite birimlerine internet üzerinden yapılan bildirimlerden oluştuğunu söyledi. Orkun Çilen ise Güvenlik Raporlama Sistemi ile yapılan çeşitli hataların tekrar edilmemesinin amaçlandığını belirtirken bu konuların ilgili komitelerde görüşülerek önlemler alındığını ifade etti.

Çelik, Sağlık Bakanlığı tarafından Güvenlik Raporlama Sistemi aracılığıyla hastanelerde oluşan her türlü olayın ve bilgilerin bu sisteme bildirilmesinin talep edildiğini belirtirken Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nin de bu bildirimleri sisteme işleyeceğini ifade etti. Çelik, ayrıca bu bildirimlerin ilaç güvenliği, hasta transferi, düşme, güvenli cerrahi, iğne ucu batmaları gibi konuları kapsadığını söyledi.

 

 

2Uzm. Orkun Çilen, bu sistemin hastane personellerinin birbirini şikayet etmesi gibi yanlış bir algı oluşturduğunu ve insanların bu nedenle bildirim yapmaktan çekindiğini söylerken bu sistemdeki asıl hedefin hastanelerde oluşan aksaklıkların giderilmesi olduğunu belirtti.

Sözlerine renkli kod kullanımı hakkında bilgi vererek devam eden Çilen, renkli kodların mavi, beyaz ve pembe kodlard
an oluştuğunu ve bunların 2012 yılından itibaren Türkiye’deki tüm hastanelerde kullanımının zorunlu hale getirildiğini söyledi. Bu kodların bazı acil durumlarda görevliler tarafından kullanılan acil durum sinyali olduğunu ifade eden Çilen, bu acil durumlara Türkiye standartlarına ortalama 3 dakikada ulaşıldığını ancak Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde bu olaylara 15 ile 30 saniye arasında müdahale edildiğini belirtti.

Çilen, hasta ve çalışan hakları ile ilgili olarak ise “Türkiye’de Hasta ve Çalışan Güvenliği ve Hakları diye bir genelge vardı. Bu genelge 2012 yılında Çalışan Hakları ve Güvenliği ile Hasta Hakları ve Güvenliği olarak iki genelgeye ayrıldı. Bu olayın bu şekilde gelişmesi hastaların çalışanlara karşı uyguladığı şiddet ve bu doğrultuda verilen cezaların önemsendiğini gösteriyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

RADYOKİ