займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > TEMİZ HAVA, GÜZEL ÇEVRE!

TEMİZ HAVA, GÜZEL ÇEVRE!

Nisan 10th, 2019

 

Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde bir miktara ve yoğunluğa ulaşmasıdır. Yani hava kirliliği; atmosferin karbondioksit, karbonmonoksit ve kükürt gibi gazları gereğinden fazla içermesinden kaynaklanan bir çevre felaketidir.

 

 

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykan Karademir, Hava Kirliliği hakkında konuşmak üzere bugün (10.04.2019) Cansu Demiray ve Mustafa Gökhan’ın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

Prof. Dr. Aykan Karademir, hava kirliliğinin ne olduğuna değinerek “Hava Kirliliği dışarıdan soluduğumuz havadaki bir takım olumsuz etkilerin insanları etkilemesine denir. Solduğumuz havanın belli bir bileşimi var ve bu hava bizim için sağlıklıdır. Bizlerin aslında bu havayı soluması gerekiyor. İnsan ve çevre sağlığını etkileyebilecek havadaki madde bileşimleri, herhangi bir olumsuz partikül formunda, toz formunda veya buhar formunda olabilmektedir. Herhangi bir kimyasalın ya da kirleticinin varlığının belli sınırlar üzerine çıkmasına hava kirliliği diyoruz. Biz bu havayı soluduğumuzda, bu havadan dolaylı yoldan etkilendiğimizde olumsuz bir takım sağlık problemleriyle karşı karşıya kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Hava Kirliliğinde Gelişimleri Görebiliyoruz”

Türkiye’de hava kirliliği açısından her geçen gün gelişmeler kaydedildiğini söyleyen Karademir, “Ülkemizde hava kirliliği açısından gelişmeler iki nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki, hava kirliliği kontrol teknolojileridir. Bunlar geliştikçe fiyatları da düşüyor ve hava kirliliği kontrol teknolojilerine daha kolay ulaşabilmekteyiz. İkincisi ise yeni gelişmeler ışığında artık ne yapmamız gerektiğini biraz daha iyi biliyoruz. Daha total, daha bütünlüklü projeler yürütmekteyiz. Kocaeli ili’nin geçmişi ile bugünü karşılaştıracak olursak, Kocaeli, sanayi bölgesi olduğu için geçmişte dünyanın en kirli şehirlerinden birisiydi. Günümüzde ise Çevre Mühendisleri Odası’nın 2017 hava kirliliği raporuna baktığımız zaman Kocaeli, Türkiye’nin en kirli 20 şehri arasında değildir. Bu şaşırtıcı bir durum olduğu kadar hava kirliliğindeki gelişimi de gözler önüne sermektedir.” dedi.

Prof. Dr. Aykan Karademir, hava kirliliğini önlemek ve insanları bilinçlendirmek adına yapılması gerekenlerden bahsederek, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Bizim bireysel olarak katkımız çok fazla değil. Yapabileceğimiz en iyi şey aslında sigara içmemektir. Çünkü kişisel olarak hava kirliliğine verdiğimiz en büyük katkı sigara kullanımıdır. Ulaşım açısından ise, gidebileceğimiz yerlere araba yerine bisikletle gidebiliriz veya toplu taşıma araçlarını kullanabiliriz. Arabamız var ise onun kontrollerini düzenli yaptırabilir ve evlerimizde kombileri çok yakmayıp ısı yalıtımına önem verebiliriz. Ancak bunların etkisi uluslararası politikaya göre çok azdır.”

 

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)

RADYOKİ