займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > TEKNOLOJİNİN FARKLI DALLARDA GELİŞİMİ

TEKNOLOJİNİN FARKLI DALLARDA GELİŞİMİ

Mayıs 23rd, 2018

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde bugün (23.05.2018) “Barcamp Kocaeli 2018-Paylaş Tanış Öğren” adı altında bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik farklı oturumlar şeklinde gerçekleştirilip, teknolojik alanda yapılan çalışmalar ve projeler tanıtıldı. İlk olarak Japonya Osaka Üniversitesi Türk Bilim İnsanı Doç.Dr. Sadi Vural Ayonix (Yüz Tanıma ) ve Gelecek Projesi hakkında konuşmak üzere Kocaeli Üniversitesi Enformatik Bölümü Öğretim Gör. Uğur Yıldız’ın aracılığı ile canlı yayına bağlanıp katılımcılara proje hakkında bilgi aktardı. Vural, Ayonix’in Türk ve Japon yapımı olduğunu ve dünyada bir ilk olarak projeye döküldüğünü anlattı.

Yüz Tanıma

Türk Bilim İnsanı Vural Ayonix’i nerde ve hangi durumlarda kullanılabileceğine dair değerlendirmelerde bulunurken, “Şüpheli kişilerin tespiti, ırk ve köken incelemeleri, kişinin yalan söyleme durumu gibi çözümleme ve şüpheli kişi analizinde kullanılır. Buradaki asıl amacımız 200 ülkeyi kaplayan polis teşkilatlarını (FBI,INTERPOL,CIA) savunma birimlerini tek bir platformda toplayıp daha sistematik ve doğrucu tanılarla ilerlemektir.” dedi

Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin bitirme tezi olan “ Mobil Turist Rehberi İOS Uygulaması” projesi salon dışında pano üzerindeki sunumla dinleyicilere tanıtıldı.

İOS Amacı ve Uygulama Alanları

Projenin amacı hakkında bilgi aktaran öğretim görevlileri ve öğrenciler “Amaç gerçeklik tabanlı mobil turist rehberi uygulaması artırılmış gerçekliğin getirmiş olduğu interaktifte ve kullanıcı etkileşimini sağlayarak kullanıcıya yaşamış olduğu şehrin değerini, mekanlarını, tarihi ve kültürel doğal hazinelerini daha akılda kalıcı bir şekilde öğretmeyi hedeflemektir. Kullanıcı uygulama içerisinde tanımlanmış bir tarihi veya doğal mekanın yanındaysa bu mekanla ilgili bilgi kutucuğu çıkacak ve interaktif bir şekilde bilgi aktarımı sağlanacaktır” dediler.

Cern Kapsamındaki Projeler

“Cern’de Neler Oluyor?” araştırmasını sunan Mobil Developer Cisco CCNA Eğitmeni Volkan Ak, aynı zamanda “Zihin Kontrol Projesi” çalışmasını da dinleyicilere tanıttı. Ak, bu projenin iş başındaki kişinin yorgun olup olmadığını tespit etmek amacı ile kullandıklarını eğer yorgunluk belirtisi tespit edilmişse yetkili kişiler tarafından mola verdirilmesi gerektiğini anlattı. Böylece daha verimli çalışmalar elde edileceğini kaydeden Ak, Yüzyılın Deneyi LHC (Büyük Hadrom Çalıştırcısı) hakkında da paylaşımlarda bulundu.

Eğitim Teknolojileri, Oyun Geliştirme, Web-Mobil Uygulamaları, Siber Güvenlik gibi projelerin de bulunduğu etkinlik; öğrencilerin farklı çeşitlerdeki bitirme tezleri sona erdi.

Haber: Şengül HÖKELEK (Radyo K.İ.)

RADYOKİ