займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > “TASARRUFU, ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMELİYİZ”

“TASARRUFU, ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMELİYİZ”

Ocak 3rd, 2019

İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmesinin sağlıklı olarak sürdürülmesinde gerekli olan enerji özellikle sanayi, konut ve ulaştırma gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Özcan Atlam, Enerji Tasarrufuna ilişkin konuşmak üzere bugün (03.01.2019) Melis Nur Dalar ve Furkan Balakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ a konuk oldu.

 

“Hayatımızda, Enerjinin Yeri Büyüktür”

Enerji ve tasarruf kavramlarını tanımlayan Doç. Dr. Atlam, “Bu kavramlar hepimizin bildiği kavramlardır. Hayatımızda işlerimizi yapmak için sürekli enerji kullanırız. Isı, ışık ve elektrik bir enerjidir. Önemli olan bu enerjiyi verimli kullanmaktır. İhtiyacımız olduğu kadar kullandığımız enerjiye verimlilik diyoruz. Enerjinin bir kısmı sınırlı kaynaktır bu nedenle de kolay kolay tüketilmemesi gerekiyor.” dedi.

Atlam enerji tasarrufunun önemli olduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerji tasarrufu bizler için çok daha önemlidir. Bizler eğer enerjiyi etkin bir şekilde kullanırsak yeraltı kaynağı ihtiyaçlarımızı acil durumlarda kullanırız. Şuan ki gerek potansiyelimiz sebebiyle mevcut enerji kaynaklarımızın çok kullanıldığını sanmıyorum. Belki de ilerde enerjimizin kapasitesinin %50’sini planlayacak şekilde bir yenilebilir enerji programı da çıkacak ve bizi rahatlatacak. ”

“Enerjiyi, Ölçülü Kullanmamız Gerekli”

Güneş, rüzgar, su ve nehirlerin doğal yenilenebilir enerji kaynakları olduğunu belirten Atlam, “ Biz ihtiyaçlarımız için gerek elektromekanik, gerek mekanik enerjilerle bunları yapmaya çalışıyoruz. Bunları başardığımız takdirde sınırlı enerji kaynaklardan tasarruf etmiş olacağız. Ama yenilenebilir enerjiden tasarruf etmek için doğal enerji kaynaklarımızı da heba etmememiz gerektiğini unutulmamalıdır. Yenilenebilir enerjiyi kullanırken de verim ve bazı optimizasyonlar yapılması gerekir.” diye konuştu.

Doç. Dr. Özcan Atlam insanlarda enerji verimliliği bilincinin oluşturulması gerektiği kaydederek, “Enerji verimliliğinde şöyle bir konu var. O da bu tasarrufu hayatımızda bir alışkanlık halinde yapmamız gerektiğidir. Enerji bol miktarda olsa bile biz bunu ölçülü kullanmalıyız. İhtiyacımız olandan fazlasını israf etmemeliyiz. Bu konuda toplumsal olarak odaklanıp bir bilinç oluşturmamız gerekiyor.” diyerek konuşmalarını tamamladı.

Haber: Gizem UÇAR (Radyo K.İ.)

RADYOKİ