займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > SUÇİÇEĞİ HASTALIĞI

SUÇİÇEĞİ HASTALIĞI

Mayıs 24th, 2018

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Güler bugün (24.05.2018) Şengül Hökelek ve Alper Yazıcı’nın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’ a konuk oldu.

Özlem Güler, suçiçeği hastalığının tanımını yaparak “Suçiçeği kış aylarının sonunda bahar aylarının başında görülen, bulaşıcıdır. Çocuklarda döküntüyle yetişkinlerde ise ateşle başlar. Gövde de ve yüzde beliren kabarcıkların da kendini belli etmesiyle hastalık tam anlamda başlamış olur.Bulaşıcıdır; hava ya da temas yolu ile çok kolay bulaşabilir.” dedi

Hastalıkta Tehlikeli Bir Etmen: Uzun Tırnaklar

Güler,” Eğer hastalık kendini belli ettikten bir gün sonra 13 yaşının üstündeki ergenlik dönemi gençleri aşı ile hastalığın seyrini azaltabilir. Hasta olan bireylerle aynı ortamda bulunulmamalıdır. Beliren kabarcıklar kuruyunca ve hasta kendini iyi hissedene kadar da etrafındaki kişilerle temas içinde bulunmamalıdır. Kabarcıkların üzerine sürülen losyonlar bir çeşit tedavi yöntemidir. Uzun tırnaklar da hastalık sürecinde tehlikeli bir etmendir çünkü tırnak altına yerleşen virüsler ve suçiçeği virüsü bir araya geldiğinde ikincil hastalıklar meydana gelebilir. Hastalık sürecinde ılık su ile duş alınması tedaviye yapılan bir katkıdır. Fakat kabarcıklar ovulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Suçiçeği Geçirenler Sıcağa Dikkat Etmeli”

Suçiçeği geçiren bireylere tavsiyelerden bulunan Güler,” Sıcak ortamlarda virüsler daha yaygın olacağı için kişi bulunduğu ortama dikkat etmeli. Oda sıcaklığının üzerine çıkamaması gerekir. Hasta kişi, bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalıdır” dedi.

Dr. Güler,”Suçiçeği aşısı bebeklere 12-15. ay arasında yapılır. İlkokul 1.sınıfta ise aşı tekrarı yapılır. Çünkü ilk aşı her zaman %100 korunma sonucu vermez. Erişkin kişiler de istediği zaman aşı olabilirler. Zona için geliştirilen aşılarda 60 yaş üstündeki hasta ya da hastalıktan korunmak isteyen kişilerde kullanılabilir.” diye konuştu.

Zona ve Suçiçeği Arasındaki Fark: Yaş

İki virüs arasındaki farkı anlatan Güler,”Suçiçeği çocukluk çağı hastalığıdır. Zona ise 60 yaş üstünde görülen bir hastalıktır. Yaş ilerlemesi ile yavaşlayan bağışıklık sistemi sonucunda ortaya çıkan ve suçiçeğine benzeyen bir virüstür.Çocukluk çağında kendini sınırlayıp selim görünen suçiçeği, ergenlik dönemindeki kişilerde ise daha ağır olabilir farklı komplikasyonlar gelişebilir. Buna engel olmak için profesyonel yardımlarla hem daha kısa süreli hem de daha sağlıklı bir tedavi süreci elde edilebilir.” diyerek konuşmalarını tamamladı.

Haber: Şengül HÖKELEK (Radyo K.İ.)

RADYOKİ