займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > “Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu’ndan Devlet Memurluğuna”

“Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu’ndan Devlet Memurluğuna”

Kasım 7th, 2016

rustu_tastan

Güne Bakış’ta “Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Tek Sağlık” hakkında konuşuldu. Helin Kaya ve İsa Güner’in sunduğu Güne Bakış programına bugün Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan konuk oldu.

Rüştü Taştan, konuşmasına özgeçmişinden bahsederek başladı. Taştan, “Yaklaşık 16 yıldır Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak görev yapıyorum. Toplam 37 yıllık kamu hizmetimin son 16 yılını Kocaeli’nde hizmet ederek sürdürüyorum. Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Öğretim Üyesi, Kurucu Bölüm Başkanı, Müdür Yardımcısı olarak yöneticilik görevimi sürdürüyorum. Hala görevimin başındayım.Akademik Kariyerimde Yüksek lisans öğrenimimi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tamamladım. Doktora çalışmalarımı aynı üniversitede SBE Veteriner Mikrobiyoloji Anabilim Dalında tamamladım” dedi.

Rüştü Taştan, konuşmasının devamında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi verdi.  Taştan, “Kocaeli Üniversite Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 4 Şubat 2000’de kurulmuştur. Ekim 2001 de eğitim öğretime başlamıştır. 9 yıl Derbentte eğitime devam ettik. 16Eylül 2010 yılı itibariyle Umuttepe Yerleşkesine taşındık ve 6 yıldır buradayız. Okulumuzda 6 eğitim öğretim programı var” ifadelerini kullandı.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin neden Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu seçmesi gerektiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Taştan, “Meslek Yüksekokulumuz’un Umuttepe yerleşkesinde olması başlı başına tercih nedenidir. Okulumuzun binası modern ve ergonomik bir binadır. Okulumuzda her türlü teknik imkanlar sağlanırken, yönetim ve eğitim ekibinin deneyimli olması da bir seçim tercihi olabilir” dedi.

Rüştü Taştan, okuldan mezun olan öğrencilerin hangi alanlarda çalışabileceğinden bahsetti. Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, “Ülkemizdeki çalışma yaşamına yasal açıdan ve mevzuat açısından baktığımızda, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olanlar genellikle iki şekilde iş bulmaktalar. Özel sektörde çalışarak veya kamu sektöründe çalışarak iş imkanı sahibi olabilirler. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrencilerimiz özel statüde çalışabildikleri gibi kamuda da çalışmak adına istekli oluyor. Bunun da yolu KPSS dediğimiz Kamu Personeli Seçme Sınavı. Bu sınavı kazananlar belirli bir sıralama ile alınıyorlar. KPSS’ye giren mezunlar kamuda 4B denen sözleşmeli statüde veya 4A kadrosu diye bilinen devlet memuru olarak çalışmaktalar” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Taştan, 3 Kasım perşembe günü düzenlenen “Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün Müdür? ” adlı konferansa değinerek, “Tek Sağlık” kavramını açıkladı. Rüştü Taştan, “Tek Sağlık, tarihsel gelişimi bakımından bazı nüanslarla farklı tanımlanmakta, tarihlendirilmektedir. Aslında Tek Sağlık ile ilgili araştırma ve tartışmalar tarihsel olarak çok yeni değil. Tek sağlık, insanlar, hayvanlar ve çevremiz için en uygun sağlık elde etmek amacıyla, yerel, ulusal ve küresel ölçekte çalışan çoklu disiplinler arası ortak bir anlayış, ortak bir çabadır” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, mesleki bilimsel bilgi transferinin konferanslar yoluyla olabileceğinden bahsederek Tek Sağlık terimi ile ilgili çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

RADYOKİ