займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > ÖZGÜRLÜK SAVAŞI CAPOEİRA

ÖZGÜRLÜK SAVAŞI CAPOEİRA

Aralık 6th, 2018

Capoeira, Brezilyalı kölelerin ortaya çıkardıkları, spor ve müzik içeren bir savaş sanatıdır. Estetik görünümü ve katı formlara sahip olmayışı Capoeira‘yı diğer savunma sanatlarından ayırır. Bu oyunda

rakipler birbirlerine ağırlıklı olarak zihinsel ve bunun yanında fiziksel üstünlük sağlamaya çalışır.

Kocaeli Üniversitesi Capoeira Topluluğu Kurucu Başkanı ve Eğitmeni Mehmethan Atasoy, Capoeira topluluğunu konuşmak üzere bugün (06.12.2018) Melis Nur Dalar ve Şengül Hökelek’in sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

Capoeira, Hayatımızın Her Yerinde

Mehmethan Atasoy Capoeira’nın tanımını yaparak, “Capoeira müzikle kamufle edilmiş Afro-Brazilian asıllı bir savaş disiplinidir. Özgürlüğe giden yoldaki mücadeleden bahseder. Bünyesinde Bateria adlı müzik grubu bulunduran ve roda adı verdiğimiz bir daire içerisinde bir oyun icra edilerek meydana gelir. Bateria İki kişinin ortak zihindeki çarpışmasıdır. “ ifadelerini kullandı.
Capoeria topluluğunun amaçlarından da bahseden Mehmethan Atasoy, Capoeria’yı insanların kendilerini kölelik durumundan kurtarmak için kullandığı özgürlük savaşı olarak tanımladı. Atasoy, “Copoeria içinde iki ana tekniğe ayrılır. Regional hızlı, Angola ise yavaş olan oyundur. Esas amaç rakibi etkisiz hale getirip kaçmaktır. Kocaeli Üniversitesi Capoeira topluluğunun kurulma amacı aslında Copoeria topluluğunu yaymaktır. Öğrencilere bu sanatı 2012 yılından beri tanıtmaya devam ediyorum. Bizim en büyük amacımız eğitmen yetiştirmek ve güzel bir aile olabilmektir. İki ayda bir yurt dışından eğitmen getiriyoruz. Yılda bir kez kemer törenleri düzenliyoruz.” dedi.
Mehmethan Atasoy, Capoeria sanatının insan yaşamındaki sağlığından ve diğer sanatlarla ilişkisinden bahsederek, “ İnsan ruhsal olarak bu sanatla iyi hisseder. İçimizdeki kısıtladığımız özgürlüklere ve kontrol sistemimize ulaşmamızı sağlar. Dans ve müzik ile işbirliği içindedir. Müzik akışın devam etmesi için önemlidir.“ diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Aslı Adıgüzel (Radyo K.İ)

RADYOKİ