займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > ÖĞRETMENLİĞİN MALZEMESİ İNSANDIR

ÖĞRETMENLİĞİN MALZEMESİ İNSANDIR

Mart 14th, 2019

 

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda bugün (14.03.2019) Öğretmen Okulları’nın Kuruluşunun 171. yıldönümü kapsamında  “Öğretmen Olmak” konulu bir panel düzenlendi. Panele, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fazıl Özen ve koro ekibi, emekli öğretmenler Gülümser Ayhan, Semahat Gün, İsmail Ekşi, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ahmet Küçük, öğretmen okullarının tarihsel sürecinden bahsetti. Küçük, “Nitelikli öğretmen yetiştirilmek için 1926 yılında Konya’da açılan Orta Öğretmen Okulu Ankara’ya taşınıyor. 1930’larda Gazi Eğitim Enstitüsü adını alıyor. 1930’larda nüfusun yoğunluğu köylerde yaşadığı için buralarda öğretmen yetiştirme arayışları artıyor. 1936’da başlayan bir uygulamayla 6 aylık kurslara sahip olup eğitmen adıyla öğretmen olup köylere gönderiliyordu. Köy eğitmeni deneyiminden sonra Köy Enstitüleri kuruluyor. Daha sonra bunlara Yüksek Öğretmen Okulu denilerek lise öğretmeni yetiştirmek amaçlanıyor. Öğretmen yetiştirmek işi Milli Eğitim Bakanlığı kapsamından çıkıyor üniversitelere devrediliyor. Yine daha sonraları çıkarılan kanun ile 2 yıllık eğitim enstitüleri Eğitim Yüksekokuluna dönüştürülerek Eğitim Fakültelerine bağlanıyor.” dedi.

“Öğretmenlik Sevgi, Sabır ve Özveri İster”

İsmail Ekşi, öğretmenlik mesleğindeki deneyimlerini öğrencilere aktararak, “ Mesleğe başladığımdan itibaren sınıf olarak hep müsamerelere, etkinliklere katıldım. Ömrüm böyle şeylerin organizesini yapmakla geçti. Açılış konuşmalarını yapardım bunlar da bana öğretmenliğin kazandırdığı şeylerdi. Dış görünüşünüze önem verin öğrencilere iyi davranın ortak dil kullanın güzel giyinin çocuklar size sırdaş olsun, size kendini yakın hissettin. Öğretmenlik sevgi sabır özveri isteyen bir kutsal meslektir. Öğrenci sizinle kendisiyle ilgilenildiğini hissetsin. Öğretmenlik kutsal meslektir.” diye konuştu.

“Pedagojik Formasyon Olmadan Asla”

Öğretmen Okulu’nda verilen eğitimler hakkında açıklamalarda bulunan Gülümser Ayhan, “Tiyatrocu, ressam ve müzisyen olmak isteyenler, aile baskısından dolayı mühendis veya başka bir şey olmuşlardır. Daha sonra biraz işlerini sürdürdükten sonra işlerini mutlu olmadıkları için bırakmışlardır. Her kız evladı gibi babama hayrandım o da öğretmendi. Bana bu öğretmenlik konusunda Öğretmen Okulu aile kavramını, değeri, liderliği, organize etmeyi, sanatın her kolunu, halk oyunlarını, hor görmemeyi, çocuklara, hayvanlara, doğaya, öğretmenlere karşı nasıl bakış açısında olmamız gerektiğini öğrettiler.” dedi.

“İnternet Dili Gönül Dilini Unutturmasın”

Semahat Gün ise, öğrencilerle birlikte olmanın çok heyecan verici olduğunu söyleyerek, “İnsanlar doğduktan sonra birtakım olaylar yaşayıp ilerlerler ve ilk modelleri, öğretmenleri, anne ve babaları öğretmenleri olur. Seçtiğiniz bir model olsun ve bunda kararlı olun. İnternet dili gönül dilini unutturmasın kâğıda, kitaplara dokunun. Onları koklayın dijital ortamdan biraz uzaklaşın sanalda değil gerçekte yaşayın.  Eğer yanlış bilgi alırsak ülkemizde bunun telafisi yoktur çok dikkat etmeliyiz. Doğayı sevmek tanımak diğer nesillere aktarabilmekte önemlidir. Aldığımız bütün bilgileri öğrencilerimize aktarmak zorundayız.” dedi.

Etkinlik öğrencilere müzik dinletisi yapılarak son buldu.

Haber: Ebru Yalçınsoy (Radyo K.İ.)

RADYOKİ