займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > KÜLTÜR YUVASI: KÜTÜPHANE

KÜLTÜR YUVASI: KÜTÜPHANE

Aralık 31st, 2018

 

Fakülteleri ve meslek yüksekokulları ile birlikte büyümeye ve gelişmeye devam eden Kocaeli Üniversitesi tarafından öğrencilerin kültürel ihtiyaçları da ihmal edilmiyor. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Kütüphaneleri kapılarını her daim öğrencilerine ve personeline açık tutuyor.

 

 

 

Kocaeli Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Perihan Semerci, Kocaeli Kütüphanesi’nin ilk olarak 1992 yılına kadar Anıtpark Yerleşkesi’nde, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlı Mühendislik Akademisi Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladığını söyledi. Semerci, “1992 yılında üniversite olduk. Üniversite olduktan sonra profesyonel anlamda kütüphanecilik hizmetlerini vermeye başladık. 2005 yılından itibaren de Umuttepe Kampüsü’ne taşındık. Merkez kütüphane dışında Hukuk Fakültesi’nde, Tıp Fakültesi’nde ve Anıtpark Yerleşkesi’nde 3 şube kütüphanemiz daha bulunmaktadır. “ dedi.

“Her Türlü Yayın Kütüphanemizde Mevcut”

Perihan Semerci, Kocaeli Üniversitesi Kütüphanesi’nin eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini destekleyen her türlü yayını, kullanıcılara sunduklarını kaydetti. Semerci, “135 adet veri tabanımız var. 310 bin elektronik kitap, 2 milyon 800 bin tez, 58 bin dergi, 20 bin video ve 150 bine yakın teknik dokümana bu veri tabanları aracılığıyla ulaşmaktayız. Basılı kaynaklarımız da mevuttur. 125 adet basılı kitabımız, bin adet dergimiz ve 4 bin 500 tezimiz bulunmaktadır. Toplam olarak söyleyecek olursak Kocaeli Üniversitesi mensuplarına 3.5 milyon yayın sunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

“Yayınlarımızdan, Görme Engelli Öğrencilerimiz Yararlanabiliyor”

Semerci, Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören, görme engelli öğrenciler için kütüphanede elektronik yayınlara, özel seslendirme programları aracılığıyla tamamına ulaşabildiklerini söyledi. Semerci, “ Basılı yayınlarımız içinde yine kitap okuma cihazlarımız var. Bunlar aracılığıyla okuyabiliyorlar. Çok önemli bir hizmetimiz var görme engelli öğrencilerimize ders kapsamındaki gördükleri kitapları bize getirdiklerinde biz bunları seslendiriyoruz. Arkadaşından aldığı ders notlarını da getiriyor bize, biz onları da seslendiriyoruz. CD’lere kaydediyoruz, evlerine ödünç verebiliyoruz. Hiçbir sıkıntı yok, bütün yayınlarımızdan görme engelli öğrencilerimizi yararlandırıyoruz.” dedi.

“Sorunlara, Çözüm Üretmeye Çalışıyoruz”

Kocaeli Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Perihan Semerci, hizmet verdikleri kitlenin geri bildirimine ihtiyaç olduğunu söyleyerek, konuşmalarını şöyle sonlandırdı:

“Tüm kullanıcılarımız, kütüphane girişinde yer alan öneri şikayet kutusu aracılığıyla bizlere bildirimde bulunabilirler. Sosyal medya hesaplarından ya da web sitemizde ki iletişim kutusunu kullanarak bize ulaşabilirler. Bu geri bildirimleri önemsediğimizi ve formlarda e-posta alanını boş bırakmayan kullanıcılarımıza kesinlikle cevap veriyoruz. İşaret edilen sorunları gündemimize alıp, sorunlara çözüm üretmeye çalıştığımızı belirtmek istiyorum.”

Haber: Melis Nur Dalar (Radyo K.İ.)

RADYOKİ