займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > KOÜ’DE YÖRESEL ESİNTİLER

KOÜ’DE YÖRESEL ESİNTİLER

Nisan 9th, 2019

 

Halk oyunları, çok eski ve genel bir oluşumdur. Halk oyunları ritmik, gösterişli ve zaman zaman dramatik unsurlar taşıyan, ilk çıkış kaynağı bilinmeyen ve bu nedenle anonimleşmiş toplu veya bireysel bir dans biçimidir. Bu bağlamda Kocaeli Üniversitesi’nde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen kurslar ile üniversitemiz gençlerinin ülkemizin kültürel değerleriyle buluşturulması ve öğretilmesi amaçlanıyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde bugün (09.04.2019) Kocaeli Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından II. Halk Oyunları Şöleni düzenlendi. Programa Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Tarı, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Folklor Kulübü tarafından, Artvin, Ege, Trabzon, Erzurum ve Kafkas yörelerinden halk oyunları gösterisi sergilendi. İsmet Ünsal şefliğindeki Türk Halk Müziği Korosu da çeşitli yörelerden türküler seslendirirken KOÜ DİLMER’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler de Azerbaycan yöresi halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, programda yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Dünyada türlü türlü diller vardır. Ama hepsinde anlam aynıdır.  İşte burası Türkiye’dir. Taze ve serin güzel türkülerimizle Anadolu’yu diyar diyar gezdik. Bu nedenle öğrencilerimize, idari personellerimize, hocalarımıza ve bu etkinliğe emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

Program, dans ekiplerine, solistlere ve antrenörlere teşekkür belgesi verilmesi ile son buldu.

Haber: Ebru Yalçınsoy (Radyo K.İ.)

RADYOKİ