займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > “KIZ ÇOCUKLARINI SARIP SARMALAMALIYIZ”

“KIZ ÇOCUKLARINI SARIP SARMALAMALIYIZ”

Ekim 11th, 2018

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleri sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim’i “Dünya Kız Çocuklarını Koruma Günü” olarak ilan etti.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi İren Dicle Aytaç, Dünya Kız Çocuklarını Koruma Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

 

“Önce Kendilerine Saygı Duymayı Öğretmeliyiz”

Aytaç, çocuklarımızı kız veya erkek olarak ayırmamak gerektiğini belirterek “Çocuklarımızı, kendinden emin, güçlü, vicdanlı bireyler olarak yetiştirmek için öncelikle onlara bazı değerleri aşılamamız gerekiyor. Örneğin paylaşmanın ve vicdanın bilincini vermemiz gerekiyor. Bunun dışında onlara sadece sorumluluk duygusunu değil kendilerine saygı duymalarını da öğretmemiz gerekiyor. Onların birer birey olduğunu ama diğer tüm bireylere de saygı göstermek zorunda olduklarını öğretmek durumundayız.” dedi.

“Dünya Düzeni, Kız Çocukları İçin Zalim”

Hem aile içi hem de normatif kurumlardaki eğitimin önemine vurgu yapan Aytaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu eğitim sadece çocuklara şu bilgiyi ezberle bu bilgiyi ezberle şeklinde verilmemelidir. Onlara becerilerini ve yeteneklerini keşfetmeyi, bunları üretime dökmeyi öğretmekle yükümlüyüz. Bunun haricinde gündelik hayatta kendilerini korumayı ve aynı zamanda başkalarına saygı göstermeyi öğretmek gerekiyor. Özellikle kız çocuklara geldiğimiz zaman bugün yaşadığımız dünya düzeni ne yazık ki kız çocuklarına karşı biraz daha zalim olduğu için kız çocukları aslında büyüyüp yetişkin birer kadın olduklarında da ihtiyaç duyacakları bazı bilgileri vermemiz gerekiyor.”

“Çocuklar Önce Dünyayı Anlamalı”

Aytaç, küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesinin doğru olmadığı söyleyerek “Bir kız çocuğu yetişkin bir adamın eşi veya karısı olarak düşünülebilecek bir varlık değildir. Çünkü çocuk henüz gelişim çağındadır. Hem bedensel olarak hem de psikolojik olarak sağlıklı bireyler yetiştirebilmemiz için çocukluk aşaması çok önemlidir. Kız çocuğunun da erkek çocuğunun da bir bilinci alması gerekiyor. Önce kendi yeteneklerini keşfetmesi ve dünyayı anlaması gerekiyor. Bunları tamamladıktan sonra ancak evlilik gibi kurumsal bağlar içerisinde sağlıklı birer birey olarak var olabilirler. Dolayısı ile bir kız çocuğunun henüz kendi zihinsel ve bedensel gelişimini tamamlamadan bir eş olarak bir ilişkinin içerisine hapsedilmesi o çocuğa yapılan bir zulümdür, o çocuğun elinden alınan bir gelecektir. Bu durum o çocuğun bedensel olarak zarar görmesi anlamına gelir.” diye konuştu.

Çocukları Korumak İçin Yasalar ve Eğitim Şart

“Önemli olan; aynı bugünün anlamında olduğu gibi kız çocuklarını sarıp sarmalamaktır.” diyen İren Dicle Aytaç, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kız çocukları ilerde birer iş kadını, eğitmen, çalışan olacaklar ve ne kadar kendi ayakları üzerinde duran, ne kadar kendi hayallerini kurmayı ve onun peşinden gitmeyi öğrenen, kendilerine güvenli bireyler olarak yetişirlerse bu topluma da dünyaya da o kadar faydalı bireyler olurlar. O yüzden bu günü aslında hem kendimizi hatırlatmak hem de çevremize hatırlatmak için bir vesile olarak kullanmamızı çok önemli görüyorum.”

Haber: Melis Nur Dalar (Radyo K.İ.)

RADYOKİ