займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > HİDROLİK FARKINDALIK

HİDROLİK FARKINDALIK

Nisan 5th, 2019

 

 

Hidrolik, kuvvet ve hareket üretmek, bu kuvveti iletmek için sıvı akışkan kullanma işine denir. Hidrolik, akışkanların mekanik hareketlerini inceleyen bilim alanıdır. Eski Yunancada su anlamına gelen hydro ile boru anlamına gelen aulis kelimelerinin birleştirilmesinden türetilmiştir.

 

 

 

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda bugün (05.04.2019)  “Hidrolik Farkındalık Eğitimleri” düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi A.Ş. (HKTM) Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Atıl katıldı.

Hidroliğin bir iletim şekli olduğunu belirten Tunç Atıl, “Hidrolik, kuvvet ile hareketlerin iletim ve denetiminin ‘enerji iletimi’ seçeneklerinden birisidir. Hidrolik karşımıza, hidrolik presler, demir çelik endüstrisi, otomotiv sektörü, panama kanalı, barajlar, iş makinalarında karşımıza çıkmaktadır. Hidroliğin avantajları: güç yoğunluğu, aşırı yükten korunma, enerji depolayabilme vb. Dezavantajları ise yağ kaçaklarının oluşturabileceği kirlilik, yağ kirliliğine duyarlılık, borularda, valflerde enerji kaybı, yağın sıkılaştırılabilmesidir.’’ dedi.

Atıl, hidroliğin 7 temel kuralı olduğunu ifade ederek, “Hareketi akış sağlar, basınç itme kuvvetini oluşturur. Sistemdeki akışkan (yağ) her zaman en az direnç olan hortumdan ilerler. Basınç akma direncinin sayısal değeridir. Akışkanın hortum içinde akabilmesi için mutlaka basınç farkı olmalıdır, basınç farkı büyüdükçe debi artacaktır. Akışkan yüksek basınçtan düşük basınca iş yapmadan geçtiği sürece ısı ortaya çıkar.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Seminer, öğrencilere sertifika verilerek sona erdi.

 

Haber: Melek Arslan (Radyo K.İ.)

RADYOKİ