RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > HIDIRELLEZ UNESCO LİSTESİNDE

HIDIRELLEZ UNESCO LİSTESİNDE

Ocak 8th, 2018

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sema Orsoy, bugün (08.01.2018) Hıdırellez ile ilgili Radyo K.İ.’ye açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Orsoy, Hıdırellez’in 5- 6 Mayıs günleri arasında kutlanan mevsimlik bir bayram olduğunu belirterek “Çok erken tarihlerden itibaren yaşamını, geçimini doğa ile sağlayan toplumların mevsim geçişindeki bir bayramdır. 5 Mayıs’ta başlayan yaz mevsimi, 8 Kasım’a kadar devam edecek bir süreçtir. Dolayısı ile insanlar yaz mevsimin başlamasını bir şenlik bir bayram havasında kutlar. Çünkü doğa canlanıyor, hayvanlar canlanıyor, geçim kaynakları artıyor ve bu nedenle insanlar bunu bir bayram gibi kutlamaya başlıyorlar.” dedi.

Hıdırellez’in son yıllarda Türkiye’de neşe içinde kutlandığını kaydeden Orsoy,”Sanki sadece belli bir topluluğa özgü bir bayram gibi algılayıp onların kutlamasını bekliyoruz. Oysaki çok eskiden beri Mezopotamya’da, Anadolu’da, Balkanlar’da, Asya’da yaz mevsiminin başlangıcı olarak kutlamalar yapılmaktadır. O gün şenlikler düzenlenir, çeşitli törenler yapılır. Yaz mevsimini karşılamadır ve bu bir bayram havası ile kutlanır. İslamiyet etkisiyle Hızır ve İlyas Peygamberlerin de buluştuğu gün olarak da tanımlanır. Bir yıl boyunca olması istenen dilekler kâğıtlar üzerine yazılarak temennilerde bulunulur ve bunlar 5 Mayıs gecesi gül ağacına bağlanır, 6 Mayıs’da da ağaçtan alınır ve yıl boyu saklanır.“ifadelerini kullandı.

“Toplumları Yaşatan Kültürleridir”

Hıdırellez’in UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Somut Olmayan Kültür Mirası listesine alınmasını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Orsoy,  “Somut olmayan kültürel mirasları korumak gerekiyor. Özellikle toplumların varlığını sürdürebilmesi için kültürlerine mutlaka sahip çıkmaları gerekiyor. Çünkü toplumları var eden yaşattıkları kültürlerdir. Dolayısıyla somut olmayan kültürel miras içinde sayabileceğimiz bu Hıdırellez geleneğinin de UNESCO tarafından listeye alınması çok önemli çünkü böyle bir geleneğin varlığı kesinleşmiş oluyor ve kayıt altına alınmış oluyor. Nesiller boyunca da bunun kutlanarak kültürün yaşatılmasına katkı sağlanması gündeme geliyor. “ diye konuştu.

Nevruz ve Hıdırellez Ayrımı

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sema Orsoy, Nevruz ve Hıdırellez’in birbirine çok karıştırıldığını belirterek “Nevruz 21 Mart’ta yeni bir yılın başlangıcı olarak kutlanır. Eski 12 Hayvanlı Türk Takvimine göre yılın ilk günü Mart ayıyla başlar. Yeni yıl kutlamalarında ateşten atlama kültürü vardır. Ateşten atlayarak ruhumuzun kötülüklerden arındığı yeni bir yıla iyilikler ve kötülüklerden arınmış bir beden ile girmemiz için yapılan bir etkinliktir. Ama 5 Mayıs’a geldiğimizde yaz mevsiminin başlangıcı olan yaz bayramı Hıdırellez kutlaması yapılıyor. Hıdırellez de aslında sadece gül ağacına çaput bağlamak ve yemekler vermek şeklindeki kutlamalar olması gerekirken bugün baktığımızda hem Nevruz’da hem de Hıdırellez’de ateşler yakıldığını ikisinin birbirine karıştırıldığını ne yazık ki görmekteyiz. Nevruz yeni yıla giriş yeni yıl kutlaması, Hıdırellez ise yaz mevsiminin başlangıcı mevsim bayramıdır. “ diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Melis Nur Dalar (Radyo K.İ.)

RADYOKİ