займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > GÜÇLÜ BİREYLER YETİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

GÜÇLÜ BİREYLER YETİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

Ekim 10th, 2018

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından belirlenen “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü”, ruh sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesini ve bu alanda yaşanan sorunlara farkındalık oluşturmayı amaçlar. Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk olan Prof. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu, “Herkes elini taşın altına koymalı. Toplum için güçlü bireyler yetiştirmek zorundayız” diyerek ailelere tavsiyelerde bulundu.
Şengül Hökelek ve Melis Nur Dalar’ın sunduğu Güne Bakış programına konuk olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu, “Sağlık; bedensel, ruhsal ve toplumsal iyilik halinin bütünüdür. Ruh sağlığı ise kişinin hem kendisi ile hem de toplumla uyumlu bir şekilde hayatını sürdürüyor olması anlamına geliyor.” dedi.

Strese Dikkat!

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün farkındalıkları arttırmak amacıyla belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu, ruh sağlığını etkileyen nedenleri ise şöyle sıraladı:
“Bireyin ruh sağlığını etkileyen biyolojik, ruhsal ve toplumsal olmak üzere üç temel faktör vardır. Aile yapısındaki sorunlar, okul ortamındaki başarısızlık, dışlanma, meslek edinmedeki zorluklar gibi birçok faktör kişilerin ruhsal bozukluğunu olumsuz etkileyebilir. Travmatik olaylar kişinin direncini zorlayacak duruma geldiğinde kişi istediği kadar dirençli olsun bir süre sonra ruh sağlığı etkilenebiliyor. Her geçen gün toplumun dayanıklılığını bozan travmatik olaylar bireyin psikolojisini de olumsuz etkiliyor.”

“Tedavi Merkezleri Yaygınlaştırılmalı”

Dünyada ruhsal bozuklukların en çok görüldüğü yaş aralığından da bahseden Prof. Dr. Gündoğdu, “Ruh sağlığının ele alınmasında önleyici, tedavi edici, koruyucu, tekrar oluşmasını engelleyici önlemler bir arada değerlendirilmelidir. Kişilerin ruhsal yapısının gücünü arttırmak konusunda neler yapılabilir diye düşünmek gerekiyor. Bu kapsamda daha bebeklik döneminden itibaren aile yapısının sağlıklı olması, anne-bebek, baba-bebek ilişkisinin güçlendirilmesi, ekonomik güçlüklerin ortadan kaldırılması, iyi bir eğitim ortamının yaratılması ruh sağlığının korunması açısından önem taşıyor. Rehabilitasyon merkezlerinin arttırılması ve tedavi sonrası topluma geri dönüşte ara merkezlerin kurulması da bu konuda önem taşıyor.” dedi.

“Herkes Elini Taşın Altına Koymalı”

Bu yıla özel Dünya Ruh Sağlığı Örgütü tarafından ‘Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı’ temasının belirlenmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gençler hem ülkemizde hem dünyamızda nüfus popülasyonu açısından baktığımız zaman çok geniş bir yer kaplıyor. Bu yıl özellikle gençlerin ele alınması çok anlamlı. Çünkü bu dönem ruhsal açıdan bozuklukların en sık görüldüğü kritik bir dönemdir. Biz gençlerimizi ne kadar sağlıklı tutabilirsek, onların sorunlarla başa çıkma becerilerini ne kadar arttırırsak ve çevrelerindeki sorunları ne kadar azaltırsak ruh sağlığı açısından sağlıklı bireyler yetiştirmiş oluruz.”

Ailelere tavsiyelerde bulunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu, “Ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı, keyifli, özgüveni yüksek olan, kendini topluma ait hisseden, güçlü bireyler yetiştirmek arzusundayız. Bunu bebeklikten çocukluğa, çocukluktan erişkinliğe ve sonrasında yaşlılığa kadar devam etmesi gereken bir süreç olarak adlandırabiliriz. Biz bunlar için çabalıyoruz. Bu konuda toplumdaki farkındalığın artması ve herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Simge Karataş (Radyo K.İ.)

 

RADYOKİ