займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > GERÇEK SEVGİ KORUMAKTIR

GERÇEK SEVGİ KORUMAKTIR

Aralık 31st, 2018

 

 

Aşılama, hastalık sonucunda oluşabilecek maddi ve manevi tüm kayıpları önleyecek, büyük tasarruf sağlayan tek sağlık yatırımıdır. Aşılar enfeksiyon hastalıkları savaşta ve onların ortadan kaldırılmasında en önemli silahtır.

 

 

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak Karali, Aşı hakkında konuşmak üzere bugün (31.12.2018) Melis Nur Dalar ve Furkan Balakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

Dr. Öğretim Üyesi Karali aşıyı, hastalık yapma yeteneği olan mikropların veya toksin gibi ürünlerinin hastalık yapma etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddeler olarak tanımladı. “Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilerin bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla uygulanır. Bir mikroba karşı bağışıklık kazanmanın iki yolu vardır: Enfeksiyon ile doğal yollardan veya aşılama ile olur. İkisi de aynı hedefe ulaşabilirler ancak aşılamanın; kişilerin hastalığın rahatsızlık verici belirtilerini yaşamamasını, sakatlık veya ölümlerin önlenmesini sağlama gibi önemli yaraları vardır.” dedi.

“Aşı Doğru Uygulandığı Zaman Etkilidir”

Karali, genel olarak iki aşı türünün olduğunu vurgulayarak, “Bunlar canlı aşılar ve ölü aşılardır. Ölü aşılarda çeşitli tipler vardır. Tüm hücreli ölü aşılar ve alt birim aşıları bu aşıların başlıcalarıdır. Tüm hücreli ölü aşılar, kültür ortamında üretilen mikroorganizmanın ısı ya da kimyasal yöntemler kullanılarak öldürülmesiyle elde edilir. Alt birim aşıları ise mikroorganizmanın tümünü değil yalnızca belli antijenik kısımlarını içerir. Aşı doğru uygulandığı sürece aşılar etkili ve güvenlidir. Ancak diğer tüm ilaç ürünlerinde olduğu gibi tamamen risksiz değildir ve zaman zaman aşıların da yan etkileri görülebilir. Aşı olunmadığı takdirde, aşı ile önlenebilir bir hastalık nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşama olasılığı, aşı nedeniyle maruz kalınabilecek sorunlardan çok daha yüksektir.” diye konuştu.

“Aşı Yapılmadığında, Unutulmuş Hastalıklar Ortaya Çıkar”

Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak Karali, aşılama yapılmadığı takdirde artık unutulmuş hastalıkların, tekrardan ortaya çıkabileceğini kaydederek, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Şu anda kontrol altına alınmış hastalıklarla ilgili salgınlar yaşanır, daha fazla çocuk hasta olur ve daha fazla ölüm yaşanır. Aşılama yalnızca çocukları korumaz, çocukların torunlarını ve birkaç kuşak sonrasını da korur. Günümüzde artık çiçek hastalığı yok, çünkü aşılama ile birlikte bu hastalık tamamen yok oldu ve artık aşılamasına da gerek kalmadı. Diğer hastalıklara karşı da aşılamaya devam edilirse bir gün, bugün sorun olan hastalıklar da tamamen yok olabilir. Aşılama, belirli hastalıkların ciddi sonuçlarına bir son vermenin en iyi yöntemlerinden biridir. Gelin yeni yılda hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyalım.”

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)

RADYOKİ