займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > EN BÜYÜK PROBLEM SAĞLIKTA ŞİDDET

EN BÜYÜK PROBLEM SAĞLIKTA ŞİDDET

Mart 14th, 2019

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda bugün (14.03.2019), Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türk Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında ‘Sağlıkta Şiddet’ adlı bir etkinlik düzenlendi.  Etkinliğe KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktar, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Serel, Genel Cerrahi ve Vasküler Cerrahi Uzmanı Dr. Neval Yılmaz, Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ertunç Mega ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Erzurumlu katıldı.

 

Sağlık Çalışanı Gözüyle Şiddet, Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddetin Adli ve Hukuki Boyutları, Şiddet Karşısında Hak Arama Yolları, Sağlık Çalışanı ve Çalışma Ortamı Güvenliği, Sağlık Çalışanlarına Şiddet Yasası Gerekliliği, Görevler ve Yasal Düzenlemeler gibi konuların konuşulduğu etkinliğin moderatörlüğünü Prof. Dr. Zafer Utkan gerçekleştirdi. Utkan, 2018 yılında sağlık çalışanlarının maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik saldırılara değinerek sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta ve çalışanların güvenliğinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu maddeler hakkında bilgiler verdi.

 

“Tehdit Bir Sözel Şiddettir”

Prof. Dr. Yusuf Bayraktar, hasta haklarına ilişkin açıklamalarda bulunarak hastaların ve hekimlerin isteklerine değindi. Bayraktar,“ En büyük problem bir olumsuzluk olduğunda hasta ve hasta yakınlarının, hekimi suçlamasıdır. Bunun sonucunda da şiddete başvururlar. Bir başka problem ise hekimler hastalar tarafından tehdit edilmektedir. Ancak bu bir sözel saldırıdır. Tehdit de bir şiddettir. Çocukluktan itibaren sorunları şiddet kullanarak çözme alışkanlığı edinen insanlar genellikle böyle davranışlar sergiler. Şiddet kullanan insanların çocukluklarını araştırın şiddetle büyüdüklerini göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

 

“Hastalara Güven Vermeliyiz”

Prof. Dr. Ahmet Serel, hukukun sadece kurallar dizisi olmadığını belirterek, “ İyi bir hukukçu, iyi bir sosyoloji bilmelidir. Bundan dolayı sağlıkta yaşanan şiddeti irdeleyebilmek için sosyolojik boyutlardan da faydalanmak gerekmektedir. Öncelikle her türlü şiddet, kime uygulanırsa uygulansın hukuka aykırı bir durumdur ve cezalandırılması gerekir. Medeni bir toplum içerisinde yaşamanın gereği insanların haklarını korumasıdır. Biz hekimler, hastalarımıza güven telkin etmeliyiz.  Hastaya yapılan her tıbbi işlemi hastaya bildirmek ve yapılacak tıbbi işlemin olası sonuçlarını da hastaya bildirmek gerekir.” dedi.

Etkinlik, soru cevapla sona erdi.

 

Haber: Buse Karakulak (Radyo K.İ.)

RADYOKİ