Native Flashradio V3
Radyo Kİ > Haberler >  “DİL, ÜLKENİN KİMLİĞİDİR”

 “DİL, ÜLKENİN KİMLİĞİDİR”

Ocak 3rd, 2018

Kocaeli Üniversitesi Rektörlük Türk Dili Bölüm Başkan Yardımcısı Emel Esentürk, Türkçenin Doğru Kullanımı konusu kapsamında, bugün (03.02.2018) Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

Emel Esentürk, Türkçenin 15 yüzyıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek,’’ Türkçe, bu yıllar içerisinde birçok dilin etkisinde kalmıştır fakat günümüzde ise teknolojik gelişmelerden dolayı yabancı sözcük kullanımı artmıştır.’’ ifadelerini kullandı.Esentürk, Türkçede birçok kelimenin yanlış yazıldığını, özellikle sözcüklerle birlikte kullanılan bağlaçların yanlış kullanıldığını kaydetti. Dilde ki yozlaşmanın Ulusal yozlaşmaya da etkisi olduğuna değinen Esentürk, ‘’ Dilde aralık, duruluk olmazsa ulusal birlikte de yozlaşma olur.Dil, ülkenin kimliğidir ve bağımsızlığının sembolüdür bu nedenle dile çok büyük önem verilmesi gerekir.’’dedi.

“Sosyal Medya İletişim Bağlarını Zayıflatıyor”

Emel Esentürk, sosyal medya da kullanılan dilin insanları büyük bir ölçüde etkilediğini belirterek,’’Yabancı sözcükler, argo ifadeler dilin yozlaşmasına sebep olmaktadır. Gençler ve çocuklar bu ifadelerden çok fazla etkileniyor ve bu durum günlük hayatlarına yansıyor.’’ ifadelerini kaydetti. Esentürk,’’ Teknolojik aletlerde İngilizce temel olarak alınıyor, kullandığımız cep telefonlarında İngilizce karakterlerle karşılaşıyoruz bu da iletişim bağını zayıflatıyor. Bu durum görsel karakter alfabesinin yoğun olarak kullanılmasının en önemli sebeplerinden biridir.Ayrıca, noktalama işaretlerinde de sıkıntılar yaşıyoruz çünkü yabancı diller ile Türkçede kullanılan işaretler birbirini desteklemiyor.’’dedi.

Kitap Okumalıyız!

Kocaeli Üniversitesi Rektörlük Türk Dili Bölüm Başkan Yardımcısı Emel Esentürk Türkçe’nin Doğru kullanımına ilişkin neler yapılabileceğine dair düşüncelerini aktardı. Esentürk,’’ Yapılabilecek en önemli şey okumak, hepimiz çok okumalıyız. Türk Dilinin zenginliğini gösteren birçok eserimiz var bu eserleri okuyarak Türkçe kelimeleri hayatımıza dâhil edebilir, bu eserlerin özelliklerini elde edebiliriz. Ayrıca gençlerimizi ve çocuklarımızı okumaya yönlendirmeliyiz.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Dilara Yazıcı (Radyo K.İ.)

 

RADYOKİ