Native Flashradio V3
Radyo Kİ > Haberler > Arkeolojide Kazı Çalışmaları

Arkeolojide Kazı Çalışmaları

Ekim 12th, 2017

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Şengül Aydıngün, arkeolojide kazı çalışmaları ile ilgili Radyo K.İ.’ye açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Aydıngün, kazı çalışmaları sırasında bilinçli ve bilimsel yöntemlerle çalışılması gerektiğini belirterek “Kazı sırasında toprağın altından çıkacak her türlü kültür varlığını iyi belgelememiz ve eserlerin çevresinde neler var iyi takip etmemiz gerekiyor. Çünkü arkeolojinin amacı insanın geçmişteki yaşamını ortaya çıkarmak. Bu sebeple de kazı çalışmaları sırasında çok dikkatli çalışmalıyız.” dedi.

Bölgedeki Halkla İç İçe Olunmalı

Kazı çalışmaları yapılan bölgelerdeki halkla mutlaka iç içe olunması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Aydıngün, “Genellikle kazı çalışmaları kırsal kesimlerde yapılıyor. Çalışma alanlarını merak edip bakmak isteyen halkı geri çevirmememiz gerekiyor ve kazı çalışmaları sonrasında elde ettiğiniz bilgileri onlara terimsel olmayan bir dille açıklamalıyız. Bireylerle zaman buldukça da sohbet etmeliyiz çünkü o bölgenin insanı geçmişten beri orada yaşıyor ve sizin bilmediğiniz bilgileri bilebilir.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar kapsamında jeofizik, adli tıp, deniz bilimleri gibi birçok bilimden yararlandıklarını belirten  Doç. Dr. Şengül Aydıngün, “Kazı çalışmalarında araziyi açık alanda gezerek ve ortaya yeni çıkan yöntemler olmak üzere iki teknik kullanıyoruz. Birinci yöntemde arazi açık alanda gezilerek bulduğumuz malzemeleri toplarız , ikinci yöntemde ise jeofizik çalışmalar jeoradar, elektromanyetik, sonar cihazı gibi toprağın altındaki yapı gruplarını gören aletler bize yardımcı olur.” dedi.

Haber: Simge KARATAŞ (RADYO K.İ.)

RADYOKİ