займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > AMAÇLARI, KOÜ’NÜN BAŞARISINI ARTTIRMAK

AMAÇLARI, KOÜ’NÜN BAŞARISINI ARTTIRMAK

Nisan 8th, 2019

 

SAE (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) tarafından organize edilen, 1981 yılından beri öğrencilerin Formula tipi yarış araçları tasarlayıp üreterek katıldıkları Dünya’nın önde gelen uluslararası bir mühendislik yarışmasıdır. Yarışmalara dünya çapında 400 den fazla üniversite takımı katılmakta ve hepsi de teoriyi pratiğe dönüştürme fırsatını kazanmaktadır. Formula SAE organizasyonunda konsept olarak takımlar, bir otomotiv firmasının hafta sonu amatör olarak yarışan sürücüler için satışa sunmak istediği aracı tasarlamaya çalışırlar.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ersin Asım Güven ve Kocaeli Üniversitesi Formula Takım Kaptanı Onur Orhan, KOÜ Formula Student hakkında konuşmak üzere bugün (08.04.2019) Cansu Demiray ve Mustafa Gökhan’ın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk oldu.

“Yarışma 4 Farklı Kıtada Yapılıyor”

KOÜ Formula’nın, Makine Mühendisliği Bölümü tarafından bir öğrenci kulübü olarak kurulduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Ersin Asım Güven, “KOÜ Formula Takımı, 2014 yılında kendi aralarına fikir birliği yaparak kuruldu. 2015 yılında resmi bir boyut kazanarak Kocaeli Üniversitesi altında kurulan bir takım oldu. İlk zamanlar Makine Mühendisliği’nin öncülüğünde, daha sonra farklı bölümlerinde, Teknoloji ve İletişim Fakültesi’nin dâhil olmasıyla çoğaldı. Amacımız uluslararası yarışmada tasarladığımız otomobil ile KOÜ Formula’yı temsil etmektir. Yarışma, arabanın belli bir parkuru en az yakıt tüketimiyle gidebilmesi, arabanın fren mesafesini, arabanın yağmur altında istop etmemesi gibi koşulları ayrı ayrı puanlanarak yapılmasıdır. Yarışma 4 faklı kıtada yapılıyor. İlk olarak 1981 yılında Amerika’da olmakla beraber Asya’da, Pakistan’da, İngiltere’de, Almanya’da, Macaristan’da, İtalya’da, Rusya’da ve Güney Afrika’da yapılıyor.” dedi.

“Hedefimiz Türkiye’de Araba Yapabildiğimizi Göstermek”

Kocaeli Üniversitesi Formula Takım Kaptanı Onur Orhan, düzenlenen Formula SAE yarışmasının genel olarak tüm mühendislik dallarını içerdiğini kaydederek, “Yarışma 18 ülkede düzenleniyor. Öğrencilerin kendini otomotiv sektörüne hazırlanmalarını sağlıyor. Bizde bu sayede ülkemizde otomotiv sektörünü geliştirmek istiyoruz. Almanya’da Türkler arabayı üretebilir ama tasarım ve geliştirme kısmını yapamaz gibi bir deyiş vardır. Biz Türklerin araba yapabilir kısmını göstermek istedik. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bu konuyla ilgili çok büyük bir başarısı var. Dünya sıralamasında şu anda ilk 100’ün içerisindeler. Geçen sene bu iki üniversite ile aralarında sadece 7 saniye vardı. Bu sene yarışmada 7 saniyeyi de kırarak üstüne eklemek istiyorlar. Bizde onlara orda destek olmak, onların başarısını paylaşabilmek ve bu başarıyı daha da arttırabilmek için giriyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Haber: Ebru Yalçınsoy ( Radyo K.İ.)

RADYOKİ