займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > Akıllı Malzemeler Hayatımızın Neresinde?

Akıllı Malzemeler Hayatımızın Neresinde?

Aralık 6th, 2017

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda bugün(06.12.2017) “Akıllı Malzemeler Hayatımızın Neresinde” adlı bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe öğretim üyesi ve doktora öğrencileri katılırken, etkinlikte konuşmacı olarak Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Menşur Alkoy yer aldı. Konuşmasına malzemenin insan hayatındaki yerinden bahsederek başlayan Doç. Dr. Alkoy, malzemelerin gün geçtikçe elde edilen bilgiler ve araştırmalar doğrultusunda geliştiğini ve değiştiğini söyledi.

Malzeme Bilimi Nedir?

Malzeme bilimini; malzemelerin yapısı ve özellikleri arasındaki ilişkiyi araştıran ve tanımlayan bilim dalı olarak tanımlayan Doç. Dr. Ebru Alkoy, bu bilgi birikimleri ve araştırmaları sonucunda yeni malzemelerin üretilmesinin sağlandığını ifade etti. Doç. Dr. Ebru Alkoy, malzeme üretiminin uzun bir süreçte ve aşamalı olarak gerçekleştiğini söylerken elektromanyetik ve daha birçok farklı alanın malzeme bilimi ile sürekli bir ilişki içinde olduğunu kaydetti.

Ülkemizde Malzeme Bilimi

Ülkemizde malzeme üretimi ve malzeme mühendisliğine değinen Doç. Dr. Ebru Alkoy, Türkiye’nin üretim konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Ebru Alkoy, bu konuda gelişmemiz için uzun bir yol kat etmemiz gerektiğini vurguladı.

Malzeme Biliminin Hayatımızdaki Yeri

Doç. Dr. Ebru Alkoy, Malzeme Bilimi’nin sosyal, askeri ve daha birçok alanda etkin olarak kullanıldığını ve bu bilimin ülkeler arasındaki teknoloji yarışında büyük bir üstünlük sağlayacağını kaydederken askeri alanlardaki kullanımına örnek olarak denizaltı torpidolarının doku yapıları ve helikopter pervanelerini gösterdi.

Soru cevap şeklinde devam eden etkinlikte Doç. Dr. Ebru Alkoy, Gebze Teknik Üniversitesi’ndeki ekibini de tanıttı. Etkinlik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli’nin, Doç. Dr. Ebru Alkoy’a hediye takdim etmesiyle son buldu.

Haber: Berkay ERGEN (Radyo K.İ.)

 

RADYOKİ