займ на карту мгновенно займ на карту быстро займ на карту с плохой кредитной историей
RADYO Kİ powered by Kocaeli Üniversitesi
Radyo Kİ > Haberler > KOÜ’de Matematik ve Finans Konferansı Düzenlendi

KOÜ’de Matematik ve Finans Konferansı Düzenlendi

Mart 22nd, 2016

matematik_ve_finansKocaeli Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda dün Kocaeli Üniversitesi Matematik Kulübü tarafından “Matematik ve Finans” adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Kuveyt Türk Katılım Bankası İzmit E-5 Şube Müdürü Nihat Arabacı, etkinliğin ardından Radyo K.İ. muhabiri Esra Güngör’e finans konusunda açıklamalarda bulundu.

Nihat Arabacı, finansın para ve paraya temel alan araçlar ile taşınabilir meslekleri ele alan değerler olduğunu ifade etti. Arabacı, “Finans

nihat_arabaciendüstrisinde 2000 yılından sonra önemli gelişmelerle birlikte finansal türev araçları da aşama kaydetti. 2008 yılında finansal türevlerden biri olan Mortgage krizi gibi durumlar finans endüstrisinin sayısal yöntemlerle ilişkisini derinleştirdi. Bu bağlamda bakarsak dünyada en yüksek değere sahip sektörünü finans sektörü olduğunu görüyoruz” dedi.
Nihat Arabacı, finans sektörünün elinde kaynak bulunduran ülkeler ve kuruluşlar tarafından yönetildiğini belirterek bu sektörün piyasaya sunumları ve yatırımlarla geliştiğini ifade etti. Nihat Arabacı, finans türevinde gelişmeyi sağlayan ülkelerden en önemlisinin de Çin olduğunu kaydetti.

Kuveyt Türk Katılım Bankası İzmit E-5 Şube Müdürü Nihat Arabacı, finansçı olmak isteyen matematikçilerin makro ekonomiyi, piyasayı, temel yazılım programlarını bilmelerini, analizci bakış açısına sahip olmaları ve ürün geliştirebilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

RADYOKİ